Kuriozitete
Në 1750 në botë jetonin rreth 800 milionë njerëz, në 1850 nje miliardë më tepër dhe në një 1950 edhe një tjetër miliard më tepër. Mastaj u deshën vetëm 50 vjet për tu dyfishuar dmth. 6 miliardë.

a eshte e mundur qe ne 100 vitet e ardhshme te shtohet dy fishi i 6 miliard ?

A e keni ditur se njeriu ka nji mbeshtjellje jonike rreth e rreth trupit sipas shkencetarve?

Seul (kryeqyteti i Korese se Jugut) ne gjuhen vendase do te thote kryeqytet.

1 ne 10 persona ne bote banojne ne ishull.

Ne vitin 1870 ne Londer banonin me shume irlandeze se ne Dublin

 Mundesia per te te rene rrufeja eshte 1 ne 600,000.
 
Gjysma e popullsise se botes eshte nen moshen 25 vjec.
 
Ne perendim njerezit nderrojne shtepi mesatarisht 1 here ne 7 vjet.
 
Sherbimi postar i SH.B.A. dergon rreth 43% te postes boterore, ndjekesi me i afert eshte Japonia me 6%.
 
Rreth 27% e ushqimit ne vendet e zhvilluara perfundon ne koshat e plehrave.

Ajnshtajni deri ne moshen 9-vjeçare nuk fliste normalisht.


Shqipëria është i vetmi vënd në Europë ku Aviacioni u zhvillua më parë se transporti Hekurudhor>

A e keni ditur se njeriu brenda trurit (diku nga mesi) ka oren biologjike. kete me sakt e paraqiti ne nj emision shkencor RTK-ja. me duket qe emisionet shkencore jipen ne mbremje qdo te marte-percjellini se jane shum, interesant.

Shefcenko kur ka qen 14 vjec,ka ngelur ne fiskultur sepse sishte gjekundi per futboll.

Helikopteri me i ri dhe me moderni merikan SIKORSKI esht ndertuar ne baz te ndertimit te PILIVESES(qe ka sistem te perkryer ndertimi)..

Pilivesa ka dy par krah, dy sy te medhenj me shum minisy brenda ketyre dyve qe lidhen drejtperdrejt me trurin, ka nji te pare dhe shpejtesi te jashtzakonshme. fosilet qe jane gjetur te para 1 miljon e 40 mije vjetesh jane po te njejtat-pa ndryshim. kjo jep me kuptu se teoria e Darvinit per Evolucionin ka rene poshte spse nuk ka spjegim per kete.


RADIO ARTA LIVE
 

Pubblicitá
 
FOTO E JAVES
 
VIDEO E JAVES
 

POEZIJA E JAVES
 

ZOTI TI DHE UNE

Zoti Krijoj Token
Toka Tkrijoj Ty
Ti Linde Per Mua
Une Vdes Per Ty

BASHKPUNIME
 

www.RadioArta.Org

www.VS-Networks.Net

www.Dollogozhda.be

www.Kumanova24.Ch
www.gjithqka.info www.KaloMir.Com

www.KHG-Crew.Ws 

www.VideoShqipe.Ch

 

www.sporti-ks.com

 
Ndalohet Kopijimi Rreptesisht ----------------------------------Vizitoret Ne www.DoLLoPortaLL.Ch Jane --> 268227 visitatori
=> Vuoi anche tu una pagina web gratis? Clicca qui! <=
CopyRight By DoLLoPortal.Ch - Kontakt@DoLLoPortal.Ch Design By DoLLoPortal.Ch